Online marketing

4 kroky, které udělat před spuštěním jakékoliv kampaně

4 kroky, které udělat před spuštěním jakékoliv kampaně

Před tím, než spustíte kampaně na sociálních sítích, PPC reklamy nebo jakoukoliv jinou kampaň na internetu, měli byste vědět, co konkrétně chcete získat, koho chcete oslovit a jak to měřit. Důležitá je také příprava vstupních stránek webu, tedy místa, kam budou lidé z kampaní přiváděni. Následující kroky vám pomůžou s přípravou kampaní tak, abyste dosáhli lepších výsledků.

1. Stanovte si cíle

Nejdříve byste si měli položit otázku, čeho konkrétně chcete kampaní dosáhnout. Chcete zvýšit povědomí o své firmě, novém produktu, službě, získat objednávky, odběratele newsletterů, stažení e-booku nebo máte jiný cíl? Od stanovených cílů se odvíjí další kroky. Proto byste měli přesně vědět, co od kampaně očekáváte.

2. Definujte, koho chcete oslovit

S kým budete komunikovat? Tedy jaká je vaše cílová skupina? Cílové publikum potřebujete znát, abyste věděli, s kým, kde a jak chcete být v kontaktu. Jiným způsobem budete komunikovat s maminkou na mateřské a jinak s manažerem korporace.

Cílovou skupinu definujte podle společných údajů, které jsou pro vaše zákazníky charakteristické.

Může to být např. podle

  • pohlaví,
  • věku,
  • lokality,
  • zájmů,
  • vzdělání,
  • rodinného stavu,
  • příjmů,
  • zaměstnání
  • a dalších údajů, které mohou být vaší cílové skupině společné.

3. Připravte vstupní stránky

Vstupní stránky, nebo také dopadové stránky (anglicky landing pages), jsou, jak název napovídá, stránky, na které návštěvníci vstupují z vnějšího zdroje – například z PPC reklamy nebo reklamy na sociálních sítích. Po návštěvě vašeho webu je to první stránka, se kterou přijde návštěvník do kontaktu. Účelem vstupní stránky je přivést návštěvníka co nejjednodušším způsobem k požadovanému cíli.

Obsah (tedy nadpis, podnadpisy, texty, obrázky a videa) na vstupní stránce by měl být připraven s ohledem na účel kampaně a cílovou skupinu. Návštěvníky tedy odkazujte na nejvhodnější stránku svého webu nebo pro účel kampaně vytvořte novou stránku, která nebude dostupná z navigace (menu). V některých případech je vhodné, aby na vstupní stránce nebyla umístěna navigace, patička a další potenciálně rušivé prvky, které mohou odvádět pozornost od splnění cíle.

4. Měřte

Ujistěte se, že na vašich vstupních stránkách nechybí měřicí kód Google Analytics, mějte nastavené i vhodné cíle, abyste mohli měřit úspěšnost kampaní, případně porovnávat jednotlivé verze vstupních stránek.

V případě, že používáte remarketing Google Ads, Sklik, Facebook nebo jinou reklamní síť, nezapomeňte ani na tyto kódy a vytvoření publik z návštěvníků konkrétních vstupních stránek.

Pro vyhodnocování úspěšnosti obsahu a odhalení jiných nedostatků vám pomůžou nástroje jako Smartlook nebo Hotjar, kde můžete sledovat chování návštěvníků webu.